Kosovo – Israel, scor 1-0, în grupa în care lider este România

Sursa foto: Wikipedia

Echipa naţională din Kosovo a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 1-0, echipa naţională a Israelului într-un meci contând pentru grupa I a calificărilor pentru Euro 2024, în care lider este România.

La Pristina, Kosovo a dominat meciul cu Israel şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 41, prin Milot Rashica, din pasa lui Muriqi. În minutul 90 Ermal Krasniqi, jucătorul echipei CFR Cluj, a ratat o mare ocazie de gol pentru gazde. În minutul 90+4 arbitrul slovac Ivan Kruzliak l-a eliminat pe Revivo pentru un fault la Ermal Krasniqi, însă, după consultarea VAR, cartonaşul roşu a fost anulat. Kosovo s-a impus cu 1-0, un rezultat care poate ajuta România în cursa pentru calificare la Euro 2024.

În grupa I conduce România, cu 16 puncte din 8 meciuri, urmată de Elveţia (15 puncte din 7 meciuri), Israel (11 puncte din 7 meciuri) şi Kosovo (10 puncte din 8 meciuri).

Miercuri, 15 noiembrie, Israel va juca împotriva Elveţiei, la Felcsut, în Ungaria.