Ucraina a învins Islanda, scor 2-1, şi este ultima adversară a României la Euro-2024

fotbal
Sursa foto: Unsplash

Echipa naţională a Ucrainei a învins marţi seara, pe teren neutru, la Wroclaw, scor 2-1, echipa naţională a Islandei, calificându-se la turneul final al Euro 2024, unde va juca în grupa României.

La Wroclaw, islandezii au condus cu 1-0 prin golul lui Albert Gudmundsson, dar Viktor Tsygankov a egalat în minutul 54.

În minutul 84 Mudryk, starul lui Chelsea, a înscris golul victoriei pentru Ucraina.

Echipa lui Serghei Rebrov se califică la Euro 2024, unde va evolua în grupa E, alături de Belgia, Slovacia şi România.

Tricolorii vor debuta la turneul final împotriva Ucrainei, la 17 iunie, pe Allianz Arena, din Munchen.